Zwykle włoskie wakacje kojarzą się z piaszczystymi plażami, długimi promenadami i ciepłym Adriatykiem. Ale Włochy to nie tylko morze. Italia może się poszczycić bowiem jednymi z najpiękniejszych jezior w Europie. O włoskich jeziorach rozmawiamy z Olą, Tomkiem i Michasiem Dudkiem, autorami bloga www.globtroterek.com i przewodników dla dzieci, fanami kempingów i północnych Włoch.

Włochy to kraj, który posiada wiele wspaniałych jezior, jak na przykład przepiękne Lago di Garda czy sławne dzięki gwiazdom showbiznesu Lago di Como. My podrzucamy jeszcze jedno jezioro warte szczególnej uwagi, a które nie jest jeszcze odkryte przez Polaków, czyli Lago di Maggiore.   Maggiore to jedno z największych jezior w tej części Europy, które leży na granicy dwóch państw – Italii i Szwajcarii. Bajecznie położone u stóp Alp, zapewnie fantastyczne widoki i sporo rozrywek dla osób w każdym wieku. 

Miasteczka przy jeziorze

Zacznijmy od miasteczek położonych przy brzegu jeziora. Zdecydowanie do największych perełek zalicza się Stresa, która jest miejscowością typowo turystyczną, z długim, uroczym deptakiem, przy którym znajdują się wspaniałe budynki i hotele. Publiczne plaże są kamieniste, a roztacza się z nich widok na przeciwległy brzeg i otaczające jezioro góry. Dzieciom spodoba się w Parco Pallavicino, zielonej oazie spokoju, gdzie można spotkać różne zwierzęta, chociażby zebrę czy lamę. 

Warto wybrać się w  rejs statkiem do położonych na jeziorze trzech wysp. Isola Bella, Isola Madre i Isola del Pescatori stanowią symbol tego miejsca i najczęściej zdobią pocztówki i pamiątki znad Maggiore. 

Isola Bella słynie ze wspaniałego pałacu oraz ogrodu po którym przechadzają się białe pawie. Koniecznie udajcie się w niespieszny spacer po pałacowych zakamarkach. Isola del Pescatori jest najliczniej zamieszkałą wyspą. To typowa wyspa rybacka z klimatycznymi, wąskimi uliczkami, uroczym kościółkiem i plażami zachęcającymi do odpoczynku. Całą powierzchnię Isola Madre zajmują ogrody w stylu angielskim, otaczające pałac górujący nad wodą. Znajdziecie tu również ogród botaniczny oraz największego w Europie dwustuletniego cyprysa.  Ze Stresy, można również wjechac kolejką linową na górę Mottarone, skąd roztaczają się piękne widoki na jezioro Maggiore oraz okoliczne szczyty. Przy górnej stacji kolejki czeka kolejna atrakcja, która na pewno przypadnie do gustu dzieciom. Jest tu bowiem bardzo długi tor saneczkowy, którym zjazd trwa kilka długich minut. 

Po drugiej stronie jeziora w Leggiuno natomiast znajduje się klasztor Santa Caterina Del Sasso. Wybudowany jest na 15 metrowej skale, tuż nad jeziorem. Oprócz klasztoru, znajduje się tu kościół San Nicola z pięknymi freskami i warta uwagi kaplica. 

Rocca di Angera

Rocca di Angera w miejscowości Angera to kolejna atrakcja, którą trzeba zobaczyć nad jeziorem Maggiore. To zamek, który leży na 200 metrowej wapiennej skale! Zamek to kompleks budowli warownych, które zostały wybudowane między XI a XVII wiekiem. Sama budowla jest imponująca, a widok na jezioro zapiera dech w piersiach.

Obecnie we wnętrzach zamku znajduje się muzeum zabawek i lalek, które na pewno spodoba się najmłodszym. Do najciekawszych eksponatów zalicza się zabawkę  pochodząca XVIII wieku.

Z innych miejsc wartych odwiedzenia nad Maggiore polecamy m.in. Ville Taranto w Pallanzę. To niezwykła perełka architektoniczna, otoczona pięknym ogrodem, pełnym kolorów, fontann i zapachów.

Zakwaterowanie

Wokół jeziora sporo jest ośrodków wypoczynkowych, hoteli i pensjonatów. My gorąco polecamy wakacje na kempingu. Nad Maggiore sporo jest świetnych campingów, położonych tuż przy plaży, z basenami, placami zabaw, boiskami oraz animacjami dla dzieci i dorosłych. W czasie gdy dzieci szaleją na mini disco lub rozgrywkach sportowych, można delektować się smakiem lokalnego wina i widokami jak z pocztówki 🙂  Dużo informacji, zdjęć i filmów z kempingów znajdziecie w naszej bazie fajnych, przetestowanych przez nas kempingów –https://www.globtroterek.com/kempingi/