San Leo to małe miasteczko we Włoszech w regionie Emilia-Romania niedaleko San Marino.
Wielu odwiedzających San Marino wraca na autostradę A-14 biegnącą wzdłuż Adriatyku nie zdając sobie sprawy z istnienia tego pięknego miejsca.

San Leo miasteczko

San Leo to miasto na wysokiej skale z górującą nad nim twierdzą o tej samej nazwie. W tym miejscu jakby zatrzymał się czas parę wieków temu.  O San Leo najtrafniej wypowiedział się Umberto Eco: La citta piu bella d’Italia? San Leo: una rocca e due chiese czyli Najpiękniejsze miasto Włoch? San Leo: jeden zamek warowny i dwa kościoły. Dla tych dwóch kościołów oraz twierdzy warto tu zajrzeć.

Warte obejrzenia w San Leo

Zwiedzanie San Leo warto rozpocząć od kawy w kawiarence na Piazza Dante. Z Piazza Dante mamy dwa kroki do obu kościołów.
Starszy z nich został zbudowany w 7-9wieku.  Jego mury kamienne są wzmocnione przez potężne przypory, a wnętrze podzielone jest na trzy nawy przez kolumny i pilastry.
Nowszy to Katedra San Leo zbudowana w 12-13 wieku. Katedra ma formę krzyża łacińskiego złożonego z dwóch naw rozdzielonych kolumnami tworzącymi siedem łuków po każdej stronie.  Oba kościoły są w stylu romańskim. W prezbiterium znajduje się duży krzyż, który jest kopią tego, który hrabia Montefeltro dał Kościołowi w 1205.

Kilka metrów od katedry San Leo znajdziemy wieżę strażniczą z 12 wieku, zbudowaną z piaskowca. Wieża jest prostokątna na zewnątrz, a wewnątrz okrągła. Początkowo była to strażnica, a następnie dzwonnica kościoła. Jest tam dzwon z XIV wieku.

San Leo niezdobyta twierdza

Do trzeciej atrakcji San Leo czyli twierdzy trzeba się trochę potrudzić idąc pod górę.
Twierdza San Leo cieszy się sławą nigdy nie zdobytej twierdzy. Twierdzę można zwiedzać. Piękne surowe wnętrza, kolekcje broni i narzędzi tortur. Znajdują się tu także pamiątki po masońskiej przeszłości Twierdzy San Leo.

Sławni goście w San Leo

San Leo gościło w swych progach Św. Franciszka i Dante, a Hrabia Cagliostro był więziony w twierdzy San Leo.

Położenie San Leo

San Leo jest położone paręnaście km od San Marino. Położenie San Leo w Google.