Ankara, Antalya, Efez i Turcja Egejska – to tylko nieliczne miejsca, które trzeba odwiedzić zwiedzając Turcję, państwo położone na granicy Azji i Europy. Piękne krajobrazy, dzikie plaże i pomieszanie trzech najważniejszych w historii ludzkości cywilizacji – greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej. To państwo po prostu trzeba odwiedzić!

turcja
turcja

Położenie

Turcja położona jest w Azji i Europie. Od zachodu graniczy z Bułgarią i Grecją, a od wschodu z Irakiem, Iranem, Armenią, Gruzją oraz Azerbejdżanem. Część europejska stanowi tylko 3% powierzchni państwa i oddzielona jest od części azjatyckiej Morzem Marmara. Mimo tego mieszkańcy Turcji uważają się za Europejczyków. Od północy Turcję otacza Morze Czarne, a od zachodu Morze Egejskie. Pod względem ukształtowania powierzchni Turcja jest państwem wyżynno-górskim.

Riwiera

Ten region położony w południowo-zachodniej części Turcji bogaty jest w piękne, szerokie plaże z czystym piaskiem. Riwiera ciągnie się od prowincji Antalya poprzez region Muğla, Aydin, południe Izmiru aż do zachodniej części Mersinu. Jej stolicą jest Antalya, jedno z piękniejszych miast w Turcji, które oferuje naprawdę sporo zabytków. Riwiera Turecka to kilkusetkilometrowy pas nadbrzeżny z licznymi hotelami, które przygotowują dla swoich gości atrakcyjne oferty noclegowe.

Turcja Egejska

Turcja Egejska zlokalizowana jest na zachodzie Turcji. To tutaj znajdują się najstarsze zachowane miasta pochodzące z lat 2000 przed naszą erą. Turcja Egejska bogata jest w liczne zabytki, ale również dzikie, piaszczyste plaże, korty tenisowe, pola golfowe oraz boiska do gry w krykieta. Rozbudowana branża turystyczna pozwala na znalezienie idealnej dla siebie oferty all inclusive z licznymi atrakcjami. Turcja Egejska to również piękne gaje oliwne ciągnące się kilometrami oraz pola figowe i winnice. Na jej terenie znajdują się pozostałości po Troi opisywanej przez Homera.

Efez

Będąc w Turcji trzeba go zobaczyć!. Ten antyczny port Morza Egejskiego był w epoce hellenistycznej i rzymskiej najważniejszym punktem Azji Mniejszej. Turyście podziwiać mogą liczne zabytki wpisane na listę UNESCO. Warto wiedzieć, że do Efezu możemy dojść dwoma wejściami – jednym zlokalizowanym tuż obok portu, a drugim w murach miejskich zbudowanym na polecenie cesarza Wespazjana. W Efezie znajdziemy takie zabytki, jak Prytanejon, czyli budynek władz miasta zbudowany w pierwszym wieku, Odeon – teatr zbudowany w drugim wieku oraz ruiny Świątyni Domicjana.