Podróże do ciekawych miejsc

Subiektywny wybór ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Warto je zobaczyć na własne oczy, warto tam być.

Bazylika św. Jana na Lateranie

Pełna nazwa Bazyliki na Lateranie to Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie (Arcibasilica Papale del SS.mo Salvatore e dei Santi Giovanni Battista ed Evangelista al Laterano). Jest to katedra biskupa Rzymu.
Bazylika powstała w miejscu koszar gwardii cesarza Maksencjusza – IV wiek n.e. Koszary owe zostały w 313 roku przekazane papieżowi Milcjadesowi.
Budowę bazyliki rozpoczęto w 314 roku, a ukończono w 318 roku. Bazylika wielokrotnie ulegała uszkodzeniom: 896 trzęsienie ziemi, 1308 i 1360 pożary.
Kościół pierwotnie był poświęcony Jezusowi Chrystusow przez papieża Sylwestra w 324 roku. Dopiero w 1144 roku został on poswięcony Janowi Chrzcicielowi i Janowi Ewangeliście.
Dzisiejszy wygląd wnętrza Bazyliki pochodzi z 1646 roku i jest dziełem Francesco Borromini. Fasada Bazyliki jaką obecnie znamy powstała w 1733 roku i jest dziełem Allesandra Galilei.

1 Comment

Add a Comment
  1. Bazylika św. Jana na Lateranie oraz Bazylika św. Piotra na Watykanie to dwie moje żelazne pozycje jak jestem w Rzymie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podróże do ciekawych miejsc © 2017 Frontier Theme