Bazylika św. Jana na Lateranie

Pełna nazwa Bazyliki na Lateranie to Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie (Arcibasilica Papale del SS.mo Salvatore e dei Santi Giovanni Battista ed Evangelista al Laterano). Jest to katedra biskupa Rzymu.
Bazylika powstała w miejscu koszar gwardii cesarza Maksencjusza – IV wiek n.e. Koszary owe zostały w 313 roku przekazane papieżowi Milcjadesowi.
Budowę bazyliki rozpoczęto w 314 roku, a ukończono w 318 roku. Bazylika wielokrotnie ulegała uszkodzeniom: 896 trzęsienie ziemi, 1308 i 1360 pożary.
Kościół pierwotnie był poświęcony Jezusowi Chrystusow przez papieża Sylwestra w 324 roku. Dopiero w 1144 roku został on poswięcony Janowi Chrzcicielowi i Janowi Ewangeliście.
Dzisiejszy wygląd wnętrza Bazyliki pochodzi z 1646 roku i jest dziełem Francesco Borromini. Fasada Bazyliki jaką obecnie znamy powstała w 1733 roku i jest dziełem Allesandra Galilei.

1 Comment

Add a Comment
  1. Bazylika św. Jana na Lateranie oraz Bazylika św. Piotra na Watykanie to dwie moje żelazne pozycje jak jestem w Rzymie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.