Meksyk to jeden z popularnych kierunków podróży egzotycznych. Polacy coraz chętniej odwiedzają Amerykę Północną, w tym także Meksyk. Podróż w ten region świata nie tylko jest kosztowna, ale i długo trwa, nic więc dziwnego, że obierając ten kierunek podróży, turyści pytają, kiedy najlepiej jechać do Meksyku.
Nad Morzem Karaibskim, ale i nad Oceanem Spokojnym — gdzie leży Meksyk?
Meksyk to duże, bardzo słoneczne państwo położone w południowej części Ameryki Północnej. Jego położenie sprawia, że północna i południowa część tego kraju znacząco się od siebie różnią: klimatem, warunkami pogodowymi, temperaturą. Wynika to w położenia w strefie podzwrotnikowej i podrównikowej. Dodatkowo na zachodzie Meksyk zamyka Ocean Spokojny, natomiast wschód otacza Morze Karaibskie i Zatoka Meksykańska. Centrum kraju to z kolei kilka pasm górskich i miasta położone stosunkowo wysoko nad poziomem morza. To wszystko sprawia, że przez Meksyk przechodzi kilka stref klimatycznych. Warto sobie z tego zdawać sprawę, planując wyjazd do tego kraju. Zupełnie inne warunki będą bowiem panować nad Morzem Karaibskim, a zupełnie innymi przywita cię Wyżyna Meksykańska. Trzeba pamiętać o porze deszczowej panującej szczególnie na południu, gdzie panuje bardzo wilgotny i gorący klimat, latem jednak potrafi padać naprawdę obficie. Na północy z kolei panuje suchy i gorący klimat pustynny, tyle tylko, że zimą jest tutaj naprawdę chłodno. Osobną część Meksyku stanowi półwysep Jukatan. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej popularnych destynacji turystycznych. Na półwyspie Jukatan panują bowiem nieco inne warunki niż w pozostałych częściach Meksyku. Pogoda tutaj jest zdecydowanie bardziej zbliżona do tej panującej na Karaibach. To zaś sprawia, że ilość godzin słonecznych, stałe całoroczne wysokie temperatury i mała liczba deszczowych dni przyciągają tutaj turystów z całego świata. Obecnie dwa najpopularniejsze kurorty to oczywiście Cancun i Tulum. Sprawdź, w jakich miesiącach najlepiej jest pojechać do Cancun.
Pogoda w Meksyku
Planując wyjazd do Meksyku, z pewnością warto zorientować się, kiedy w regionie, do którego planujemy się udać, panują najlepsze warunki. Pora deszczowa to element, który koniecznie trzeba uwzględnić w przypadku południowej części Meksyku. Z kolei jeśli planujesz zwiedzać północ tego kraju, musisz się liczyć z tym, że zimowy wyjazd do Meksyku może mieć niewiele wspólnego z egzotycznymi wakacjami, a pogoda tutaj panująca w styczniu i lutym będzie zbliżona do tej, którą doskonale znasz z Polski.
Najcieplejszy okres zarówno na północy i południu Meksyku to oczywiście lato, tyle tylko, że w przypadku południa warunki pogodowe mogą wiele osób zniechęcać do wyjazdu właśnie w tym czasie. Najcieplejsze miesiące to bowiem jednocześnie miesiące bardzo gorące, parne, pełne deszczowych dni — taka pogoda dla wielu osób z Europy jest prawdziwym wyzwaniem. Na południe Meksyku lepiej jest więc pojechać na przykład w okresie zimowym. Za idealny okres na podróżowanie do Meksyku uznaje się czas od marca do czerwca. Wtedy to jest ciepło, ale temperatura nie jest jeszcze aż tak wysoka, nie ma zbyt wiele deszczu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz kiedy jechać do Meksyku na stronie https://turystycznyninja.pl/kiedy-jechac-do-meksyku/
Centrum Meksyku, północ czy południe — region ma znaczenie
Najlepsze oferty na wyjazd do Meksyku są dostępne właściwie cały rok, szczególnie jeśli chodzi o półwysep Jukatan. Zawsze warto jednak sprawdzić, jak pogoda przedstawia się w konkretnym miesiącu. Tutaj możesz sprawdzić, kiedy jest najcieplej w Tulum.
Wiele także z pewnością zależy od tego, jaki masz plan na wyjazd do Meksyku. Przede wszystkim istotne jest to, czy zależy ci na plażowaniu czy aktywnym zwiedzaniu ważnych zabytków. Znaleźć loty na mniej popularne daty znacznie łatwiej. Są one także w bardziej atrakcyjnej cenie. Jeśli to nie plażowanie jest dla ciebie najważniejsze, a aktywne zwiedzanie Meksyku i podróżowanie po nim, to być może nieco niższa temperatura będzie dla ciebie dodatkowym plusem.
Zawsze więc warto wziąć pod uwagę region, panujące tam warunki, ofertę kulturalno-wypoczynkową, jaką dysponuje określone miejsce, do którego planujesz się udać. Wypadkowa tych wszystkich informacji podpowie ci, kiedy najlepiej jechać do Meksyku.
Pogoda — Meksyk nie zawsze przyjazny
Meksyk nie zawsze jest przyjazny turystom i warto również z tego zdawać sobie sprawę. Oczywiście na ogół panują tutaj doskonałe warunki. Trzeba jednak pamiętać, że zimą na północy naprawdę jest chłodno. Bardziej istotne jest jednak to, że wschodnia część Meksyku, położona nad Zatoką Meksykańską w okresie od września do listopada często jest nawiedzana przez niebezpieczne huragany i sztormy. Nie jest to więc również najlepszy czas na to, aby podróżować w tamtym kierunku. Te zmienne koniecznie trzeba brać pod uwagę przy planowaniu wyjazdu. Jeśli chcesz plażować i być pewny pogody, to półwysep Jukatan, Tulum i Cancun zdają się najlepszym wyborem. Przy każdym innym regionie Meksyku, warto dokładnie zapoznać się z panującymi tam warunkami pogodowymi.