Czy Śląsk powinien kojarzyć się wyłącznie z kopalniami? Zdecydowanie nie, choć stanowią one swoiste serce regionu i także mogą być wspaniałymi atrakcjami dla przyjezdnych. Udowadnia to Szlak Zabytków Techniki, który jest jednym z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego. Tworzy go przeszło 40 obiektów dziedzictwa przemysłowego, zlokalizowanych w 30 różnych miastach. Zainteresowany? W takim razie choć na chwilę przejdź na drugą stronę lustra i razem z nami przemierzaj wyjątkowy Szlak, ukazujący Górny Śląsk z zupełnie innej perspektywy. W tym artykule przedstawimy Ci najciekawsze obiekty trasy i podpowiemy, kiedy najlepiej przyjechać na południe Polski. Zapraszamy do podróży!

Szlak Zabytków Techniki – Usłysz, poczuj i dotknij

Idea Szlaku Zabytków Techniki jest imponująca: wynieść edukację ponad powszechne standardy. Twórcy projektu stawiają bowiem na zdobywanie wiedzy poprzez emocje i doświadczenie. To właśnie dlatego trasa Szlaku jest tak wyjątkowa! Będąc gościem obiektów szlakowych możesz usłyszeć szum silników i specyficzny stukot maszyn, a także dotknąć metalowych urządzeń i poczuć zapach drewna oraz doświadczyć chłodu podziemi. Należy podkreślić, że na Szlaku Zabytków Techniki emocje determinowane są poprzez zmysły, a goście mogą tu obcować z „żywymi” eksponatami. I to właśnie w tym tkwi siła trasy osadzonej na Górnym Śląsku. Tutaj zapomnisz o oglądaniu obiektów przez szklane gabloty – w tym miejscu możesz dotknąć historii.

Czego można spodziewać się na Szlaku?

Górny Śląsk od wielu lat nie może oderwać od siebie łatki „kraju kopalń” – krzywdzący stereotyp regionu zabrudzonego węglem mocno zakorzenił się w świadomości Polaków. Warto jednak zaznaczyć, że kopalnie wcale nie muszą kojarzyć się negatywnie! Mogą być one wspaniałą atrakcją turystyczną, obleganą dziennie przez setki turystów. Doskonałym przykładem takiego obiektu jest zabrzańska Kopalnia Guido, która oferuje swoim gościom możliwość zjazdu 320 metrów pod ziemię prawdziwą górniczą szolą. To właśnie tam turyści zyskują niepowtarzalną możliwość poznania ciemnych zakątków kopalni i zdobycia cennej wiedzy dotyczącej specyfiki zawodu górnika.

Skąd bierze się srebro?

Kolejną niesamowitą atrakcją Szlaku Zabytków Techniki jest Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Obiekt ten może pochwalić się wyjątkowym nowoczesnym centrum edukacji i możliwością zwiedzania podziemi. Zwiedzający zjeżdżają tu pod ziemię na głębokość ponad 40 metrów i rozpoczynają oglądanie skalnych przodków górniczych, chodników transportowych i potężnych komór powstałych na przełomie XVIII i XIX wieku. Czujesz za plecami ducha przeszłości? Nie ulega wątpliwości, że podróż po podziemnych labiryntach może wzbudzić strach i niepokój w nawet największych sceptykach!

Upiecz chleb i posmakuj regionalnego piwa!

Nie jesteś miłośnikiem kopalń? Nic nie szkodzi! Na ofertę Szlaku Zabytków Techniki składają się wszelkiego rodzaju muzea, osiedla, browary oraz zamieszkałe kolonie robotnicze. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się Muzeum Chleba w Radzionkowie, gliwicka Radiostacja, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Coraz większe zainteresowanie zdobywają także Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu i Udach oraz osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach.

INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki

Dlaczego na Górny Śląsk warto wybrać się latem? To właśnie wtedy odbywa się tu INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. To niezwykły festiwal dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego oferujący mnóstwo atrakcji dla miłośników industrialnych przestrzeni. Event z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością, a w roku 2019 uczestniczyło w nim ponad 100 000 osób z całej Polski. Warto zaznaczyć bowiem, że INDUSTRIADA jest jedynym tego typu festiwalem w Europie Środkowo-Wschodniej!

Szlak Zabytków Techniki to ukłon w stronę zarówno dorosłych, jak i dzieci. To właśnie tutaj goście mogą odkryć industrialne dziedzictwo Górnego Śląska i poczuć specyficzny charakter regionu.

Dowiedz się więcej: https://www.zabytkitechniki.pl/