Pierwszy nocleg w Austrii
Fiat Ducato 1992 nie potrzebuje plakietki ekologicznej w Austrii

Czy mój kamper potrzebuje plakietki ekologicznej w Austrii? Przed takim pytaniem stanęliśmy przy wjeździe do Austrii. Ustalenie tego czy jedziemy wprost na Italię via Wiedeń czy też objeżdżamy przez Salzburg zajęło nam koło godziny.
Po owocnej dyskusji z Panem, w trzech językach, na temat jaki posiadam samochód najpierw stanęło że muszę, dopiero jak Pan Austriak naocznie zobaczył moje cudo rocznik 1992 roześmiał się i powiedział, że spokojnie mogę jechać via Wiedeń i autostradą A2.
Wymóg posiadania plakietek ekologicznych nie obejmuje kamperów, byle nie były sklasyfikowane jako samochód ciężarowy (oznaczenie N1, N2, N3).
Co prawda nie wiem jak to jest powyżej 3,5 tony ale to już mnie nie interesowało (mój Fiacik Ducato to 2,8 DMC) i szczęśliwy udałem się w dalszą drogę.

PS: Od 1 stycznia 2015 roku pojazdy ciężarowe, które będą poruszać się w Wiedniu oraz w okolicach, m.in. w dolnej Austrii, muszą być wyposażone w austriackie etykiety ekologiczne dotyczące klasy emisji spalin (EURO). Przepis nie obejmuje kampera jeżeli nie jest sklasyfikowany jako ciężarówka, info tutaj: http://www.oeamtc.at/portal/ig-luft-abgasplaketten-verordnung+2500+1387398