David Černý to światowej sławy czeski rzeźbiarz, który swoimi pracami udowadnia, że sztuka nie musi ukrywać się w salach muzeów – może równie silnie oddziaływać na oglądających w przestrzeni miasta. Jego niesamowite, a momentami wręcz szokujące prace znajdują się bowiem w najdziwniejszych miejscach czeskiej Pragi. Planujesz wyjazd do stolicy Czech? Uwzględnij w nim spacer śladami rzeźb Černego!

Hotele Praga – odpocznij w luksusowych warunkach w jednym z hoteli AccorHotels.
Hotele Praga – odpocznij w luksusowych warunkach w jednym z hoteli AccorHotels.

Most Karola, Zamek na Hradczanach, Plac Wacława… To piękne, lecz dość standardowe atrakcje Pragi, wśród których rzeźby Davida Černego wyróżniają się swoją surrealistyczną formą. Widziałeś już wszystkie główne atrakcje polecane w przewodnikach po Pradze? Razem z AccorHotels poznasz niezwykłe dzieła Černego, które zmienią sposób, w jaki postrzegasz Pragę – sprawdź sam!

„Niemowlęta” – okolice Muzeum Kampa oraz wieża telewizyjna Žižkov

Rzeźby z projektu „Niemowlęta” to dzieła Davida Černego, które cieszą się największą popularnością wśród turystów odwiedzających Pragę. Przedstawiają one raczkujące niemowlaki, których twarze przypominają automaty wrzutowe na monety. Černý umieścił dwa komplety rzeźb w dwóch różnych miejscach w Pradze: jedna grupa niemowlaków pełza po wieży telewizyjnej Žižkov, druga zaś w parku w okolicach Muzeum Kampa (galerii sztuki współczesnej, którą również warto odwiedzić).

Jak interpretować pracę „Niemowlęta”? Rzeźby powstały w 2000 r., gdy Praga została Europejskim Miastem Kultury. A jako że David Černý lubi powtarzać w wywiadach, że jego sztuka ma drażnić, to raczkujące i napędzane monetami niemowlęta mogą symbolizować niedojrzałą, kierującą się rządzą zysku kulturę (europejską, czeską lub światową). Sam Černý znany jest bowiem z tego, że udostępnia swoje rzeźby nieodpłatnie.

Jak interpretować pracę „Niemowlęta”?
Jak interpretować pracę „Niemowlęta”?

Hotele Praga – odpocznij w luksusowych warunkach w jednym z hoteli AccorHotels.

„Sikający” – Muzeum Franza Kafki

Praskie Muzeum Franza Kafki to jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalnych w Czechach, która przyciąga tłumy turystów swoją interaktywną formułą. Jednak znany z zamiłowania do prowokacji David Černý nie byłby sobą, gdyby na dziedzińcu Muzeum nie umieścił rzeźby, która wprowadza w konsternację turystów. Otóż dzieło „Sikający” przedstawia dwóch mężczyzn oddających mocz na… mapę Republiki Czeskiej. Gdy ogląda się absurdalną rzeźbę, łatwiej zrozumieć, dlaczego Mariusz Szczygieł, pisarz zafascynowany Czechami, zatytułował reportaż poświęcony Černemu „Wkurzacz czeski”…

dzieło „Sikający” przedstawia dwóch mężczyzn oddających mocz na… mapę Republiki Czeskiej
dzieło „Sikający” przedstawia dwóch mężczyzn oddających mocz na… mapę Republiki Czeskiej

Warto pamiętać, że w pobliżu centrum handlowego Quadrio znajduje się z kolei rzeźba Černego przedstawiająca głowę Franza Kafki.

„Wisielec” – ul. Husova i Skořepka, Stare Miasto

Spacer śladem prac Davida Černego warto zakończyć na skrzyżowaniu ulic Husova i Skořepka, gdzie… należy spojrzeć w górę, aby zobaczyć rzeźbę „Wisielec”. Niesamowita rzeźba przedstawia postać Sigmunda Zygmunta Freuda, twórcy psychoanalizy, który wisi nad ulicą trzymając się jedną ręką podłużnej belki. Zdaniem rzeźbiarza „Wisielec” ma symbolizować sytuację intelektualistów europejskich u progu XXI wieku. Na interpretację dzieła wpływa również fakt, że znajduje się ono nieopodal Pomnika Jana Husa, heretyka symbolizującego niepokorność czeskiej kultury.

„Wisielec” ma symbolizować sytuację intelektualistów europejskich u progu XXI wieku.
„Wisielec” ma symbolizować sytuację intelektualistów europejskich u progu XXI wieku.

Szukasz miejsca, w którym mógłbyś w spokoju zebrać myśli po dniu wypełnionym spacerami? Sprawdź ibis Praha Old Town – klimatyczny hotel w pobliżu Starego Miasta, z którego jest blisko do większości rzeźb Davida Černego.