Wrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Stolica Dolnego Śląska może pochwalić się licznymi zabytkami, ale także wyjątkowymi atrakcjami, których turyści z kraju i zagranicy nie spotkają w żadnym innym mieście w Polsce. To między innymi słynne wrocławskie mosty. Przed II wojną światową było ich podobno aż 303. Inne były wówczas kryteria według, których budowle drogowe zasługiwały na miano mostu. Po wojnie kryteria te zmieniły się. Mimo to Wrocław wciąż może pochwalić się imponującą liczbą 117 mostów. Niektóre z nich to obiekty zupełnie nowe, inne to mosty, które zostały zniszczone podczas oblężenia twierdzy Wrocław w 1945 roku i pieczołowicie odbudowane po zakończeniu wojny. Z powodu dużej liczby kanałów i mostów stolica Dolnego Śląska bardzo często nazywana jest „polską Wenecją”.

Wrocław miastem stu mostów
Wrocław miastem stu mostów

Most Tumski – najbardziej znany most Wrocławia

Most ten jest często nazywany także Mostem Zakochanych lub Katedralnym. Zbudowano go w roku 1889. Dzięki niemu udało się połączyć wyspę Ostrów Tumski (najstarsza część Wrocławia, nad którą góruje średniowieczna katedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela) z wyspą Piasek. W czasie oblężenia „twierdzy Breslau” w 1945 roku został bardzo poważnie uszkodzony. Mimo prac rekonstrukcyjnych nadal widnieją na nim ślady po odłamkach. Twórcy projektu mostu inspirowali się mostem znajdującym się w miejscowości Mannheim. Przed wejściem na most umieszczone zostały dwie figury: świętego Jana Chrzciciela (patron miasta) i świętej Jadwigi Śląskiej – fundatorki klasztoru cystersek. Most oświetla 91 zabytkowych latarni gazowych. Każdego wieczoru są zapalanego przez latarnika. Dodaje to wiele uroku. Dlaczego jest nazywany Mostem Zakochanych? Z powodu kłódek, które na znak prawdziwej miłości, która nie „ustanie aż do śmierci” zakochani wieszają na moście. Most Tumski jest nie tylko najbardziej znanym, ale także najliczniej odwiedzanym przez wrocławian i turystów mostem.

Most Grunwaldzki

Zbudowany w latach 1908-1910. W ceremonii jego otwarcia wziął udział cesarz Wilhelm II. To jeden z mostów, który jest symbolem Wrocławia. Od samego początku jego istnienia krąży o nim mnóstwo legend, w tym także o rzekomym samobójstwie jednego z konstruktorów. Charakterystyczne wieżyczki mostu zostały wyburzone w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Most miał bowiem zostać zamieniony na lotnisko polowe.

Most Milenijny

To jeden z nowych wrocławskich mostów. Oddano go do użytku w roku 2004. Most połączył dwa wrocławskie osiedla: Osobowice i Popowice. Po obu stronach dwupasmowej jezdni znajdują się ścieżki rowerowe i chodniki. Most Milenijny jest mostem podwieszanym, czyli o konstrukcji wantowej.

Most Zwierzyniecki

Zbudowany w latach 1895-1897. Nazwa mostu pochodzi od ogrodu zoologicznego, na którego tereny można dostać się przechodząc właśnie przez niego.

Most Rędziński

Jego budowę rozpoczęto w roku 2008. Do użytku miał zostać oddany w roku 2010, ale prace nad jego budową przerwała powódź. Most ukończony został rok później. Zaliczany jest do największych mostów w naszym kraju.

Autor artykułu

KingsAparment.pl – luksusowe apartamenty w centrum Wrocławia