Wielu turystów odwiedzających Portugalię decyduje odwiedzić się dwa jej największe miasta – Lizbonę i Porto. Dojazd z jednego miasta do drugiego nie jest skomplikowany. Na tej trasie istnieje kilka opcji transportu do wyboru: samochód, autobus, pociąg albo samolot. Którą z tych możliwości najlepiej wybrać i dlaczego? W tym artykule przedstawimy Państwu wszelkie możliwe opcje podróży z Porto do Lizbony dzięki różnym środkom transportu. Zapraszamy do lektury!

Samochodem do Porto z Lizbony

Dojazd autem z Lizbony do Porto trwa około 2,5 godziny, a dystans pomiędzy miastami wynosi około 310 kilometrów. Jazda jest prosta i przyjemna z tego względu, iż najkrótsza droga wiedzie główną autostradą A1 (jest to droga płatna i koszt wynosi około 20 euro za przejazd w jedną stronę). Autostrada ta posiada bardzo czytelne oznakowania, zatem nie jest możliwe zabłądzenie czy pojechanie złą trasą. Decydując się na tę opcję transportu, warto wiedzieć również o tym, że w centrum Porto oraz Lizbony są zatory drogowe w godzinach szczytu, w środku tygodnia.

Z Porto do Lizbony autobusem

Podróż z Porto do Lizbony dalekobieżnym autobusem to jedna z najpopularniejszych form transportu dla osób, które nie chcą wypożyczać samochodu. Każdego dnia drogę między Porto a Lizboną pokonuje 21 autobusów. Dojazd tym środkiem transportu trwa około 3,5 – 4 godziny w jedną stronę. Koszt biletu autobusowego na trasie Porto – Lizbona to 20 euro za osobę. Firma Rede Expressos jest najpopularniejszą firmą transportową w Portugalii. Pierwszy autobus wyjeżdża z Porto o godzinie 6.00 rano, a ostatni o godzinie 21.00. W mieście Porto autobusy mają odjazd z Campo 24 de Agosto – dworca autobusowego, będącego w dzielnicy Bonfim. Natomiast w Lizbonie autobusy Rede Expressos zatrzymują się na dworcu autobusowym Sete Rios.

Podróż pociągiem z Porto do Lizbony

Dojazd pociągiem z Porto do Lizbony często jest wygodniejszą formą transportu, niż jazda na tej trasie autobusem. Dwa typy składów obsługują pociągi z Porto do Lizbony. Jest to Intercidades (międzymiastowe), a także Alfa Pendular (szybkie międzymiastowe pociągi, tak jak polskie Pendolino). Jazda pociągami Intercidades trwa od 3,5 do 4 godzin, natomiast typem Alfa Pendular 2,5 – 3 godziny. Koszt biletów na pociągi Alfa Pendular z Porto do Lizbony wynosi 42,40 € / 30,30 € (pierwsza/druga klasa), natomiast na Intercidades kolejno 35,90 € i 24,30 €. Każdy pociąg z Porto ma odjazd z dworca Campanha i przyjeżdża do Lizbony na stację Lizbona – Santa Apolonia.

Samolotem do z Porto do Lizbony

Samolot to najszybsza opcja transportu między Porto a Lizboną, a więc jest idealna dla osób, którym zależy na jak największej oszczędności czasu. Lot trwa około 50 minut, a połączenia lotnicze są obsługiwane przez portugalskiego przewoźnika TAP oraz TAP Express, a także irlandzką linię lotniczą Ryanair. Linie TAP Express oferują połączenia średnio co 1 godzinę od 7:00 do 23:00, a cena za bilety wynosi około 80-100 €. Najbardziej korzystne loty są Rynairem, który oferuje trzy połączenia dziennie, a koszt biletów zaczyna się od 9,99 € / lot w jedną stronę.