Jedziesz do Chin? Sprawdź, co koniecznie trzeba tam zobaczyć

Chiny z pewnością są jednym z najpotężniejszych państw na świecie. Oprócz doskonale rozwiniętej gospodarki krajowej i ogromnej powierzchni, Chińska Republika Ludowa cechuje się niezwykłym zróżnicowaniem geograficznym i kulturalnym. Znajdują się tutaj trzy odmienne strefy klimatyczne, nie brakuje więc ani mórz, ani gór, dostępne są również plaże, a nawet obszary pustynne. Chiny są więc krajem, który od dawna kusi miłośników egzotycznych podróży. Jeśli wybierasz się do tego niezwykłego państwa koniecznie sprawdź, co jeszcze warto dopisać do listy obowiązkowych miejsc do zobaczenia. 

Pekin wraz z Zakazanym Miastem

Pekin jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej już ponad siedemset lat. Tak długa historia miasta sprawiła, że skutecznie łączą się tutaj ze sobą dwa światy – starożytny oraz nowoczesny. Ogromne wieżowce oraz drapacze chmur przeplatają się z wyjątkowymi zabytkami. Podczas pobytu w Pekinie, obowiązkowo trzeba zarezerwować czas na wizytę w największym na świecie kompleksie pałacowym Gugong (znanym jako Zakazane Miasto). To zdecydowanie jedna z najważniejszych atrakcji całych Chin, która codziennie przyciąga aż 60 tysięcy turystów. Całość składa się z ponad ośmiuset różnego rodzaju pałaców i budowli. Szczególną popularnością cieszy się jednak Świątynia Nieba, która została wybudowana dokładnie w miejscu, w którym ziemia styka się z niebiem. Niezwykle okazale prezentuje się także Ogród Cesarzy z przepiękną roślinnością oraz sprowadzanymi specjalnie z Wuxi ogromnymi skałami. 

Wielki Mur Chiński

Uznawany za jeden z siedmiu cudów świata Wielki Mur Chiński z pewnością jest jednym z najważniejszych symboli nie tylko Chińskiej Republiki Ludowej, ale również całej Azji. Ta niezwykle spektakularna atrakcja turystyczna licząca ponad 21 tysięcy kilometrów pierwotnie powstała po to, aby skutecznie chronić państwo przed nagłymi atakami północnej ludności. Najbardziej oblegany przez zwiedzających odcinek muru, znajduje się pomiędzy wzgórzem Badaling a Pekinem.

Gulilin oraz Yangshuo

Chiny to jednak nie tylko wielkie nowoczesne metropolie, ale również wyjątkowo urzekające małe miasteczka. Szczególnie warto zobaczyć dwa z nich: Gulilin i Yangshuo. To pierwsze zlokalizowane jest na południowo-wschodnim obszarze kraju w przepięknej okolicy. Gulilin otaczają bowiem rzeki, jeziora oraz góry. Aby móc podziwiać ten niezwykły krajobraz z większej wysokości, wystarczy wspiąć się na wzgórze Fubo. Następnie, kilkugodzinnym rejsem można dopłynąć do kolejnej miejscowości – Yangshuo, położonej wśród pól ryżowych, wzniesień oraz gajów owocowych. Bujną roślinność i kolorowe motyle warto tutaj podziwiać płynąć na tratwie lub udając się na wycieczkę rowerową. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą odpocząć od gwarnego zgiełku dużych miast. 

Wielki Budda w Leshan

Posąg Wielkiego Buddy znajdujący się w Leshan mierzy aż 71 metrów długości. Ta spektakularna statua powstawała przez ponad dziewięćdziesiąt lat, jednak to nie jej wielkość robi na turystach największe wrażenie. Chodzi więc przede wszystkim o niezwykłą precyzyjność oraz sam kunszt wykonania. Należy również zwrócić uwagę na to, że Wielki Budda został odpowiednio zabezpieczony przed deszczem, dzięki wbudowanemu w posąg systemowi drenażowemu. Prezentuje się więc znakomicie także podczas ulew i gwałtowanych burz.

Wąwóz Skaczącego Tygrysa

Wąwóz Skaczącego Tygrysa uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kanionów na całym świecie. Sama dolina jest bardzo wąska, jednak położona niezwykle malowniczo, pomiędzy dwoma wzgórzami: Śnieżną Górą Nefrytowego Smoka oraz Górą Haba. Turyści mają do dyspozycji kilka szlaków trekkingowych, zaś sama trasa ulokowana jest między zapierającymi dech w piersiach wodospadami. 

Rezerwat Pandy Wielkiej w Chengdu

Na terenie Chengdu, stolicy prowincji Syczuan znajduje się największe w Chińskiej Republice Ludowej skupisko Pand Wielkich. Miłośników zwierząt z pewnością ucieszy możliwość swobodnego oglądania pand w naturalnym środowisku. Dla zwiedzających dostępne jest także Muzeum Pandy Wielkiej z wystawami przedstawiającymi życie oraz ewolucję tych niezwykłych stworzeń na przestrzeni lat. Wybierając się na wycieczkę w tej rejony, warto również spróbować potraw z kuchni syczuańskiej. Do najpopularniejszych dań zalicza się pikantne hotpot oraz kurczak gongbao. 

Podsumowanie

Wizyta w Chinach może okazać się prawdziwą podróżą życia. Jest tam naprawdę wiele wspaniałych i ciekawych miejsc do zobaczenia. Jeden to z zbyt mało czasu, żeby zobaczyć wszystkie tajemnice, jakie skrywają Chiny.

Jednak szykując się na wyprawę do tego kraju trzeba pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim, internet jest tam mocno ograniczony i bez VPN w Chinach nie skorzystamy z popularnych witryn takich jak Google, Facebook czy Instagram. A dla wielu osób brak internetu jaki znają z domu, może być dokuczliwy.