Gdyby poszukać na mapie całego świata kraju, który zachwyca zarówno pięknem krajobrazów, jak i mnogością zabytków, Turcja dla wielu byłaby doskonałym przykładem właśnie takiego państwa. Liczne cywilizacje zostawiły tutaj swój ślad w postaci unikatowej architektury, natomiast sprzyjający klimat i białe plaże rozciągające się wzdłuż Morza Śródziemnego tworzą świetne warunki do regenerującego odpoczynku. Nie sposób nie docenić również różnorodnej kuchni, w której dominują intensywne przyprawy oraz bogate w smaku słodycze. Przed wyjazdem warto jednak przygotować listę miejsc, które chcemy odwiedzić, a także zapoznać się z podstawowymi kwestiami formalnymi (dotyczącymi np. wymaganych dokumentów, waluty, języka), by tuż po wylądowaniu w Turcji móc w pełni cieszyć się wakacjami i czerpać ze wszystkich atrakcji oferowanych przez ten barwny region.

Nie martw się formalnościami i wyjedź z biurem podróży

Wielu turystów decyduje się na samodzielną organizację wyjazdu do Turcji, chociaż jest to rozwiązanie wymagające dużego zaangażowania i doświadczenia – zakup biletów lotniczych, rezerwacja hotelu, kwestie ubezpieczeniowe i inne formalności mogą negatywnie wpłynąć na cały urlop, jeśli nie zostaną odpowiednio dopilnowane. Korzystniejszą opcję, i zazwyczaj utrzymaną na tym samym poziomie cenowym, stanowi wykupienie wycieczki w biurze podróży. Rozważając najlepszą firmę, należy wziąć pod uwagę zarówno proponowane kierunki wyjazdu i ich warunki finansowe, jak i opinie turystów, którzy już skorzystali z oferty. W ten sposób zyskamy gwarancję, że urlop przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a na miejscu będziemy mogli liczyć na wsparcie profesjonalnych rezydentów – szeroką ofertę wycieczek dopasowaną do tych kryteriów posiada obecnie np. Coral Travel Wezyr Holidays. Biuro podróży pomoże więc zaoszczędzić czas i energię, które zamiast na dopinanie spraw organizacyjnych lepiej przeznaczyć na zaplanowanie konkretnych atrakcji czy uzupełnianie wakacyjnej garderoby.

Kiedy najlepiej zwiedzać Turcję?

Klimat w Turcji sprzyja turystom właściwie przez większość roku, jedynie podczas zimy temperatury mogą znacznie się obniżyć. Optymalnymi porami na zwiedzanie pozostają wiosna, lato i jesień, w zależności od tego, co przyjęliśmy za główny cel urlopu. Osoby chcące korzystać przede wszystkim z kąpieli słonecznych i morskich powinny wybrać się do Turcji od lipca do sierpnia, kiedy temperatury przekraczają 30°C, niebo codziennie jest bezchmurne, a wieczory wyjątkowo gorące. Taka pogoda pozwala cieszyć się piaszczystymi plażami, kupnem świeżych owoców i warzyw na lokalnych bazarach czy nocami spędzanymi w klubach oraz dyskotekach, jednak z drugiej strony zwiedzanie może być wówczas nieco męczące, zwłaszcza dla osób starszych i małych dzieci. Turyści, którzy nie przepadają za upałem, powinni więc wybrać kwiecień, maj lub czerwiec – wówczas również jest już ciepło (ok. 25°C), ale jednocześnie bardziej komfortowo, jeśli chodzi o spacerowanie i poznawanie kolejnych zabytków. Podobne warunki panują we wrześniu oraz październiku. Zaletę wypraw organizowanych podczas wiosny lub jesieni stanowią mniej zatłoczone ulice i plaże, natomiast wadę – brak opcji skorzystania z niektórych atrakcji, a także restauracji, otwartych wyłącznie w kluczowym, wakacyjnym sezonie.

Białe plaże czy interesujące zabytki? W Turcji nie trzeba wybierać

Turkusowa woda i złoty piasek to sprawdzony przepis na idealne wakacje. Turcja dodaje do tego jeszcze antyczne budowle oraz malownicze, górzyste krajobrazy, a takie połączenie przyciąga i zachwyca turystów z całego świata. Jedną z najpopularniejszych miejscowości leżących na Riwierze Tureckiej jest Alanya, w której znajduje się słynna, ciągnąca się przez ponad 2 km plaża Kleopatry, ponadto w mieście można zobaczyć wiele imponujących zabytków (np. Czerwona Wieża czy Alanya Kalesi).

Ogromnym zainteresowaniem wśród przyjezdnych cieszy się też Stambuł, leżący po obu stronach cieśniny Bosfor i oblewany przez wody Morza Marmara oraz Morza Czarnego. Wszyscy, którym zależy na poznaniu barwnej kultury tureckiej, powinni koniecznie odwiedzić właśnie to miasto. Takie perły architektury jak Meczet Sultan Eyüp, Błękitny Meczet, Kościół św. Zbawiciela czy Pałac Dolmabahçe sprawiają niesamowite wrażenie. W Stambule można również spotkać polski akcent – dom, w którym zmarł Adam Mickiewicz, obecnie mieści się muzeum poświęcone pamięci poety.

Bogatą historię posiada też stolica Turcji, Ankara, stanowiąca dziś atrakcyjny ośrodek turystyczny, charakteryzujący się świetnie rozwiniętą infrastrukturą miejską i zapleczem hotelowo-restauracyjnym. Wystarczy więc wybrać spośród oferty biura podróży, np. https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Turcja:3, najlepszy dla siebie kierunek – morze, zabytki, rozrywka – i wyjechać na wymarzone wakacje. Można także połączyć wszystkie te kryteria i zdecydować się np. na Riwierę Turecką, która zagwarantuje niezapomniane wrażenia zarówno miłośnikom zwiedzania, jak i zwolennikom odpoczywania na plaży.