Warszawa, jako stolica Polski, jest pełna miejsc o bogatej historii i wyjątkowym uroku. Mariensztat jest jednym z tych miejsc – dzielnicą, która ma za sobą wiele lat historii i posiada wyjątkowe dziedzictwo architektoniczne. Zlokalizowany na prawym brzegu Wisły, Mariensztat w Warszawie stanowi prawdziwą esencję tradycji i piękna.

Mariensztat w Warszawie

Mariensztat zachwyca swoją architekturą, w której widać połączenie różnych stylów, takich jak klasycyzm i secesja. To co obecnie można podziwiać to zabudowa powstała po 1945 roku.

Poprzednia zabudowa była w większości zniszczona w wyniku działań wojennych. Przed 1939 rokiem plac na Mariensztacie był głównym miejscem targowym na Powiślu. Przez Mariensztat przebiegał Wiadukt Pancera łączący Plac Zamkowy z mostem Kierbedzia. Obecnie w tym miejscu jest Trasa W-Z oraz Most Śląsko-Dąbrowski.

Widok w kierunku Trasy W-Z

W latach 1948–1949 powstało całkiem nowe osiedle mieszkaniowe według projektu Zygmunta Stępińskiego.

Podcienia kamieniczki na Mariensztacie

Urbanistycznie i architektonicznie nawiązuje w luźny sposób do polskiej małomiasteczkowej zabudowy z XVIII wieku. Centrum osiedla stanowi rynek Mariensztacki, otoczony z trzech stron dwupiętrowymi budynkami stylizowanymi na kamieniczki. Od strony północnej otwarty jest na Trasę W-Z.

Budynek i Zegar na Mariensztacie

Obecnie jak widać trochę jest zaniedbany.