Egipt, za sprawą licznych piramid i katakumb, stał się wiecznym domem dla starożytnych faraonów. Historyczne skarby i pamiątki dawnej świetności kraju zachwycają każdego, kto zdecyduje się tu przyjechać. Jeżeli także i Ty dążysz do tego, aby zrobić sobie kilka dni przerwy od codziennej rutyny i ogrzać się w egipskim słońcu, koniecznie musisz się do tu wybrać. Zanim wykupisz wycieczkę sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie na miejscu.

Piramidy w Gizie – obowiązkowy punkt wycieczki Egipt

Żaden przewodnik turystyczny po Egipcie nie mógłby trafić do druku i sprzedaży, gdyby został pozbawiony rozdziału poświęconego piramidom w Gizie. Te wspaniałe historyczne budowle, zaliczane do jednego z ośmiu cudów świata starożytnego, stanowią jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na globie. Zostały zbudowane jako kompleks grobowców dla potężnych faraonów, strzeżony przez enigmatycznego Sfinksa. Choć piramidy w Gizie to obowiązkowy punkt wycieczki do Egiptu, kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania turystom – to idealne miejsce do poznawania kultury, przeżywania przygody i zażywania odrobiny relaksu. Zdecydowanie nie kończy się na piramidach.

Świątynia Luksorska (Świątynia Narodzin Amona)

Świątynia poświęcona Amonowi, znajdująca się w Luksorze, zachwyca turystów majestatyczną Aleją Sfinksów, liczącą sobie 3 kilometry. Przed pylonami, które są zdobione reliefami obrazującymi zwycięstwo Ramzesa nad Hetytami, znajdują się dwa obeliski, z których każdy ma wysokość 25 metrów. Dawniej znajdowały się tu również posągi Ramzesa, królowej Nefertati i ich córki. Dziś oczy turystów cieszą tylko dwa, które przetrwały. Trzeci został odrestaurowany, aby pokazać dawny kunszt rzemieślniczy. Na uwagę zasługuje również meczet Abu al-Haggag oraz kaplica Hatszepsut.

Islamski Kair

Klimatycznie, niezbyt szerokie uliczki Kairu stanowią perełkę islamskiej architektury. Na każdym kroku można się tu natknąć na meczety, madrasy i zabytki powstałe w różnych wiekach. Dla miłośników pamiątek nie lada gratką będą małe warsztaty rzemieślników w Khan el-Khalili, pełne ceramiki, tkanin, przepraw i perfum. Na uwagę zasługuje również meczet Al-Alzhar i meczet Sułtana Hassana.

Wakacje Egipt – jakie aktywności można tu jeszcze uprawiać?

Oprócz wielogodzinnego zwiedzania fascynujących piramid, meczetów i budowli odzwierciedlających dawną świetność regionu, Egipt przyciąga Europejczyków wspaniałą pogodą i wodami wprost idealnymi do nurkowania. Po całodziennych wrażeniach wytchnienie można znaleźć, leżąc nad brzegiem basenu lub oddając się wspaniałej uczcie w jednej z lokalnych restauracji.