Zastanawiasz się nad wyjazdem do słonecznej Portugalii i sporo słyszałeś o regionie Algarve na południu kraju? Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym miejscu. Jeśli marzysz o wypoczynku na najpiękniejszych, piaszczystych plażach Europy, kąpieli w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie i spacerach wzdłuż spektakularnego klifowego wybrzeża, Algarve będzie strzałem w dziesiątkę!

Sprawdź, które plaże w regionie Algarve są najpiękniejsze i których nie możesz pominąć planując swój wyjazd. Zobacz fotorelację, która udawania, że plaże Algarve prezentują się świetnie nawet zimą!

Czym jest Algarve? 

Algare to przepiękny, turystyczny region położony na południu Portugalii, wysunięty najdalej na południe i zachód w całej Europie. Algarve obejmuje łączny obszar 4 997 kilometrów kwadratowych i rozciąga się od przylądka Świętego Wincentego na Zachodzie aż po granicę z Hiszpanią na rzece Gwadianie na wschodzie. Głównym miastem regionu Algarve jest Faro, gdzie znajduje się między innymi uniwersytet i port lotniczy, na którym najprawdopodobniej wyląduje nasz samolot, jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w Algarve.

Algarve słynie z pięknych piaszczystych plaż, wysokich klifów, krystalicznie czystej wody, zapierających dech w piersiach widoków oraz ponad 300 słonecznych dni w roku. Nie bez powodu plaże w regionie Algarve nazywane są najpiękniejszymi plażami w całej Europie. Plaże na południu Portugalii w regionie Algarve zazwyczaj są małe i kameralne, a ponadto często wciśnięte w zatoki między klifami. Dostać się na nie można albo schodząc malowniczymi drewnianymi schodami w dół klifu albo dopływając statkiem, ponieważ niektóre na stale są odcięte od stałego lądu.

Kiedy jechać do Algarve? 

Każda pora na odwiedzenie Algarve będzie dobra. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli nie straszne Ci upały, długie słoneczne dni i żal lejący się z nieba – wybierz się do Algarve latem, w sezonie, czyli od końca maja do początku października. Ogromnym plusem będzie wspaniała, pewna, słoneczna pogoda i woda idealnie nadająca się do kąpieli, a jedyną niedogodnością może być duża liczba turystów z całej Europy, którzy na ogół ochoczo wybierają Algarve na swoją wakacyjną destynację.

Zdecydowanie najlepszym momentem na wyjazd do Algarve będzie okres “po sezonie”, czyli od początku listopada do końca kwietnia. Wtedy pogoda będzie wciąż ciepła, lecz nie upalna, a turystów będzie o wiele mniej niż w sezonie. Wybierając się do Algarve w Portugalii po sezonie, czeka Cię duża liczba słonecznych dni i wszechobecna cisza i spokój. Idealny moment, żeby naładować akumulatory przed zbliżającą się szarą i ponurą zimą.

Top 5 najpiękniejszych plaż Algarve

Sprawdź, które plaże w regionie Algarve koniecznie należy odwiedzić podczas pobytu na południu Portugalii. Dowiedz się, co je wyróżnia na tle innych plaż w Europie i jak się na nie dostać. Poniżej ranking top 5 najpiękniejszych plaż w regionie Algarve.

Plaża 1 – Praia da Marinha

Ta plaża to zdecydowany numer jeden wśród wszystkich plaż w regionie Algarve. Praia da Marinha to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas (nawet krótkiego) pobytu na południu Portugalii. Znajdująca się w pobliżu miejscowości Lagoa – Praia da Marinha uważana jest przez wielu za najpiękniejszą plażę w całym regionie, która jest swoistą wizytówką całego Algarve. W pobliżu Praia da Marinha woda ma cudownie turkusowy kolor i zdecydowanie zachęca do oceanicznych kąpieli. Ponadto klify tutaj są wyjątkowo wysokie i skaliste, a plaża dość wąska, jednak kameralna i zachęcająca do wypoczynku. Ponadto, ze szczytu klifów rozciąga się przepiękny widok, który zachęca do romantycznych spacerów wieczorową porą, podczas zachodu słońca.

Plaża 2- Praia Dona Ana 

Kolejna plaża, która może walczyć o tytuł najpiękniejszej w regionie Algarve. Jest szersza i dłuższa od Praia da Marinha, co więcej łatwiej się na nią dostać. Położona jest w sercu miasta Lagos, a prowadzą na nią długie na kilkadziesiąt stopni drewniane schody. Praia Dona Ana to idealna plaża na wypoczynek na leżaku, na zażywanie kąpieli wodnej i słonecznej. Wysokie klify otaczające plaże dodają jej sporo uroku, a fale delikatnie uderzające o brzeg nadają tej plaży wyjątkowy charakter.

Plaża 3 – Praia do Camilo 

Praia do Camilo to bez wątpienia najbardziej kameralna i najmniejsza plaża w regionie Algarve, która znalazła się w tym zestawieniu. Podobnie jak Praia Dona Ana znajduje się w sercu miejscowości Lagos i bardzo łatwo się na nią dostać. Z góry klifu na plażę prowadzą strome, łamane, drewniane schody o bardzo wielu stopniach. Wybierając się na Praia do Camilo poza sezonem można liczyć na intymną, pełną uroku i magii atmosferę oraz relaks w ciszy i spokoju pośród uderzających o znajdujące się dookoła klify fal. Ale uwaga! Podczas wieczornego przypływu fale oceanu zalewają Praia do Camilo praktycznie w całości, dlatego należy uważać, aby opuścić to miejsce zawczasu, suchą stopą!

Plaża 4 – Praia Dos Três Irmãos

Ta plaża to miejsce dla prawdziwych odkrywców. Znajdująca się w okolicy Portimão – Praia Dos Três Irmãos zachwyca niecodziennymi formacjami skalnymi i klifowymi rozmieszczonymi nie tylko na styku lądu i oceanu, ale i również na środku piaszczystej plaży. Nazwa plaży wywodzi się od trzech charakterystycznych skał, rozlokowanych pojedynczo, właśnie w obrębie plaży. Po plaży można spacerować całymi godzinami eksplorując liczne zatoczki, przejścia wydrążone w skałach, podziemne przejścia pod skałami oraz liczne groty. Drugiej takiej plaży, z tak bogatą rzeźbą terenu nie sposób znaleźć w całym regionie Algarve na południu Portugalii.

Plaża 5 – Praia do Carvalho

Ostatnia z przedstawionych w zestawieniu plaż może i ma niewielki rozmiar, ale jest za to bardzo tajemnicza i doskonale ukryta przed osobami postronnymi. Malutka Praia do Carvalho znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie groty Benagil w pobliżu miejscowości Lagoa. Wejście na tą plażę jest dosłownie ukryte w skale. Aby dostać się na miejsce należy przejść przez wąski i długi tunel wydrążony w skale. Dopiero wtedy naszym oczom ukaże się magiczna plaża otoczona niemalże z każdej strony wysokimi, złocistymi klifami. Może i temperatura wody poza sezonem nie rozpieszcza, ale fantastyczne widoki z pewnością to wynagrodzą. W sezonie, miejsce to będzie z kolei idealną destynacją na kąpiel w oceanie oraz eksplorację pobliskich grot w skałach.