Każdy kierowca, który dużo czasu spędza za kółkiem, z pewnością wie, jak wiele jest drobnych rzeczy mających wpływ na komfort podróży. Oprócz gaśnicy i kamizelki odblaskowej warto wozić ze sobą również takie akcesoria, które mogą okazać się przydatne w trakcie awarii. Oto niezbędnik każdego kierowcy.

Wyposażenie obowiązkowe samochodu

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w każdym samochodzie obowiązkowo powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji oraz gaśnica. Minimalna pojemność gaśnicy wynosi 1 kg. Musi ona również posiadać ważne badania techniczne, które odnawia się co rok. Brak gaśnicy może spowodować nałożenie na kierowcę pojazdu mandatu w wysokości nawet do 200 zł. Jeżeli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, należy pamiętać o tym, aby w czasie awarii lub kolizji ustawić go w odpowiedniej odległości, bowiem wiele wypadków drogowych jest następstwem źle oznaczonego miejsca postoju.

Co jeszcze warto wozić ze sobą w samochodzie?

Apteczka samochodowa

Jak się okazuje apteczka wcale nie jest obligatoryjnym wyposażeniem samochodu. Warto jednak zaopatrzyć się w taki sprzęt, ponieważ może nam się ona przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. W dobrze wyposażonej apteczce samochodowej powinny się znaleźć przede wszystkim takie rzeczy, jak: różnego rodzaju opatrunki, kompresy gazowe, koc termiczny, maseczka do przeprowadzenia sztucznego oddychania, gumowe rękawiczki, trójkątna chusta oraz nożyczki. Ważne jest też, aby apteczka spełniała normą DIN 13164. Dobrą apteczkę z normą DIN 13164 znaleźć można w sklepie z częściami i akcesoriami samochodowymi Motochemia.pl.

Kamizelka odblaskowa

Na terenie naszego kraju nie jest wymagane posiadanie kamizelki odblaskowej, co jednak nie oznacza, że nie warto jej mieć przy sobie zwłaszcza w długiej trasie. Kamizelka nie zabierze nam dużo miejsca, a może okazać się bardzo przydatna w razie ewentualnego wypadku. Kupując kamizelkę odblaskową, pamiętajmy jednak o tym, aby spełniała normę – dopuszczalne są kamizelki w 3 kolorach: żółtym, pomarańczowym lub czerwono-pomarańczowym. Musi mieć też z przodu i z tyłu 2 odblaskowe paski.

Linka holownicza

Linka holownicza może okazać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach drogowych, np. gdy zimą utkniemy w zaspie śnieżnej lub gdy pojazd musi ciągnąć ciężkie ładunki. Każdy, kto będzie zmuszony skorzystać z linki holowniczej, musi jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą całą akcję holowania przeprowadzić bezpiecznie i zgodnie z prawem. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno holować samochodów na autostradach. Ważne jest również, aby holowany samochód miał wystawiony trójkąt ostrzegawczy.

Dodatkowy komplet żarówek

W wielu nieprzewidzianych sytuacjach to właśnie dodatkowy komplet żarówek może uchronić nas od mandatu. Spośród wszystkich akcesoriów samochodowych to właśnie żarówki mają najkrótszą żywotność. Należy więc mieć w aucie ich dodatkowy komplet, typowy dla danego modelu. Przepalona żarówka z listy wymaganego oświetlenia powinna być bezzwłocznie wymieniona na działającą, ponieważ w przypadku kontroli policyjnej taka awaria może skończyć się mandatem lub co gorsza – odebraniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Podnośnik

Gdy „złapiemy gumę”, pomocny może okazać się podnośnik (lewarek samochodowy), który gwarantuje bezpieczeństwo i komfort w razie konieczności wymiany koła. Co więcej, wymiana koła w wielu przypadkach bez podnośnika jest praktycznie niemożliwa. Najczęściej samochody wyposażone są w fabryczne lewarki dostarczane przez producenta wraz z pojazdem. Niestety, fabryczny model to często mało wygodny i najtańszy produkt, dlatego warto zdecydować się na wygodniejsze rozwiązanie, jakim jest lewarek hydrauliczny (zwany „żabą”). Przy okazji warto zadbać również o to, aby w bagażniku znalazło się koło zapasowe oraz zestaw kluczy.