Żeglowanie w Grecji

Grecja jest jednym z tych krajów w basenie Morza Śródziemnego, które idealnie nadają się do żeglowania. Sprzyjających czynników jest kilka. Z pewnością jednym z nich jest klimat śródziemnomorski. Wybierając się latem do Grecji masz pewność, że czeka na Ciebie słońce, bezchmurne niebo, wysokie temperatury i ciepłe morze. Nie licz na nudę. Niezapomnianych wrażeń dostarczy Ci wiatr, dzięki któremu żeglarstwo w Grecji potrafi być intensywne i bardziej wymagające niż w Chorwacji. Innym argumentem przemawiającym za postawieniem żagli w Helladzie jest jej wyjątkowa linia brzegowa obejmująca blisko 2500 wysp. Daje to wręcz nieograniczone możliwości planowania trasy rejsu. Nie zapominajmy, że żeglowanie w Grecji to wspaniała okazja do degustacji oryginalnej kuchni greckiej z jej najbardziej znanymi smakami: sałatki greckiej, tzatzików, musaki czy souvlaków.
Poczuj się jak Odyseusz wracający do Itaki i udaj się w wyjątkowy rejs po wyspach Hellady.

Gdzie żeglować w Grecji?

Zatoka Sarońska i Argolidzka

Na pierwszy rejs w Grecji polecamy Zatokę Sarońską i Argolidzką. Obie zatoki położone są na Morzu Egejskim, niedaleko Aten. Liczne połączenia lotnicze sprawiają, że łatwo się tutaj dostać samolotem, a ceny biletów bywają bardzo konkurencyjne. W Marinie Kalamaki oraz Marinie Agios Kosmas znajdziesz największy w Grecji wybór jachtów zarówno jedno jak i dwukadłubowych. Ze względu na dosyć spokojne wiatry – z reguły nie przekraczające 4-6 stopni w skali Beauforta, żeglugę w tym miejscu polecamy mniej doświadczonym żeglarzom. Egina, Hydra, Poros czy Spetses – to wyspy, które koniecznie musisz zobaczyć podczas tygodniowego rejsu.

Cyklady

Wizytówka Grecji. Charakterystyczne białe domki z niebieskimi okiennicami zawieszone nad lustrem morza. To właśnie ten akwen, znajdujący się w centralnej części Morza Egejskiego, jest najbardziej rozpoznawalny wśród żeglarzy na całym świecie. Na Cykladach każdy znajdzie coś dla siebie: urocze zatoczki z turkusową wodą, niewielkie porty, w których czas się zatrzymał, liczne zabytki z czasów greckiej świetności czy turystyczne perły jak magiczna Santorini. Ze względu na warunki pogodowe rejon ten polecamy doświadczonym żeglarzom. Szczególnie latem wieje tu silny wiatr meltemi, wymagający od skippera dużo rozwagi i regularnego sprawdzania prognozy pogody. Cyklady składają się z trzech głównych regionów:
Północne: w jej skład wchodzą m. in.: Kea, Delos, Mykonos.
Środkowe: Paros, Naxos, Amorgos.
Południowe: Milos, Santorini, Anafi.
Aby wybrać się w rejs po Cykladach, najlepiej wyczarterować jacht w Atenach, Mykonos, Paros, Kos lub Rodos.

Dodekanez

To archipelag najbardziej wysunięty na południowy wschód Morza Egejskiego. Jachty czarterujemy z Rodos lub z Kos. Wybór nie jest zbyt wielki dlatego warto zaplanować rejs po tym akwenie z dużym wyprzedzeniem. Jego największą zaletą jest bliskość wybrzeża tureckiego. Bardzo wielu żeglarzy wykorzystuję okazję aby odwiedzić Bodrum, a nawet Marmaris.

Morze Jońskie

W odróżnieniu od wysp na Cykladach wyspy na Morzu Jońskim są zielone i wilgotne. Archipelag ten składa się z 7 wysp. Najbardziej znaną wyspą na Morzu Jońskim jest Korfu. Znajdziemy tu duży wybór jachtów oraz atrakcyjne połączenia lotnicze. Aby pożeglować po Morzu Jońskim możemy wyczarterować jacht również na Lefkadzie. Najlepsze warunki do żeglowania panują tutaj od maja do października. Żeglarze chwalą ten akwen ze względu na bardzo dobrą infrastrukturę żeglarską i liczne miejsca gdzie można rzucić kotwicę.

Morze Jońskie, jak i Morze Egejskie to częste regiony żeglugi. Należy pamiętać o tym, że sezon czarterowy jest dosyć długi i rozpoczyna się już w kwietniu, gdy temperatura powietrza wzrasta powyżej temperatury wody morskiej. W połowie maja, dzięki Wyżowi Azorskiemu, który powoli zaczyna dominować, a Wyż Europejsko-Azjatycki traci swój wpływ, pogoda zaczyna się stabilizować. W lipcu i sierpniu temperatury są bardzo wysokie, podobnie jak w przypadku liczby godzin słońca – szczyt sezonu czarterowego! Warto pamiętać o tym, że na przełomie października i listopada, owy Wyż Azorski staje się mniej dominujący. Wszelkie układy frontowe, które były odpowiedzialne za powstawanie chłodnych mas powietrza zaczynają obejmować swoim zasięgiem wschodni obszar Morza Śródziemnego.

Nieważne jaki akwen wybierzesz, żeglowanie w Grecji z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Ze względu na długo utrzymujące się letnie temperatury, szczególnie polecamy ten kierunek na jesienne rejsy. Poczuj się jak mityczny Odyseusz wracający do ukochanej Itaki i odkryj urok wysp Hellady.

Więcej informacji na temat czarteru jachtów w Grecji znajdziesz na stronie https://www.punt.pl/czarter-jachtow-grecja/