Cypr – legendarna wyspa Afrodyty, bogini piękna, miłości i płodności, która narodziła się z piany morskiej. Dość burzliwa przeszłość pozostawiła po sobie wiele zabytków z okresu greckiego, bizantyjskiego i osmańskiego. Na przestrzeni dziejów wyspa podzieliła się na część północną, zamieszkałą w głównej mierze przez ludność turecką oraz część południową zamieszkałą przez Greków. Zachęcamy do odpoczynku na Cyprze Północnym, gdzie czas płynie wolniej i można odpocząć od zgiełku, obowiązków i codzienności.

Cypr
Cypr

Podczas wakacji na Cyprze Północnym każdy turysta znajdzie coś dla siebie – można podziwiać wybitne dzieła sztuki w muzeach i galeriach, zwiedzić Famagustę, Nikozję i Kyrenię, plażować i nurkować całymi dniami, wybrać się w rejs statkiem po wybrzeżu Kyrenii, na wycieczkę rowerową po wyspie lub objazdową na półwysep Karpaz. Zapraszamy na północną część Cypru!

Famagusta – najważniejszy kurort Cypru Północnego

Famagusta znajduje się we wschodniej części wyspy, nad zatoką o identycznej nazwie. Do wyobraźni turystów przemawiają przede wszystkim długie kilometry piaszczystych plaż! Nic dziwnego, gdyż słyną jako najpiękniejsze na całej wyspie. Piękno dziewiczej przyrody można zaś podziwiać podczas długich spacerów i całodniowych wycieczek rowerowych.

Famagusta
Famagusta

W tym portowym mieście nie brakuje też historycznych budowli, niemych świadków burzliwych wydarzeń. Wokół rozciągają się mury miejskie wzniesione w XVI wieku. Polecamy odnaleźć ukryte schody i wędrować wzdłuż murów, a dotrzeć można aż na bastiony.

Zwracają uwagę także płaskorzeźby weneckich lwów, ruiny klasztoru franciszkanów, Meczet Lala Mustafa Paszy (dawniej katedra św. Mikołaja – perła gotyckiej architektury). Warto też wybrać się do oddalonej o 6 km antycznej Salaminy, która w czasach świetności była największym i najbogatszym miastem świata antycznego. Łaźnie, teatr, palestra to tylko kilka atrakcji, ale prawdziwych perełek z okresu rzymskiego tu nie brakuje.

Półwysep Karpaz – najbardziej dziewicze miejsce na Cyprze

Półwysep Karpaz
Półwysep Karpaz

Jedną z najpiękniejszych wycieczek organizowanych na Cyprze Północnym jest wizyta na półwyspie Karpaz. Znajduje się on na północno-wschodnim krańcu wyspy, a jego długość wynosi aż ponad 70 km. W trakcie wyprawy można podziwiać wspaniałe widoki i gaje oliwne, ale też zatrzymać się w wiosce rybackiej Bogaz i wziąć udział w degustacji oliwy z oliwek. Będąc tu, warto zwiedzić także kościół Agios Philion wybudowany w V wieku oraz klasztor św. Andrzeja. Znajduje się on na terenach dawnego opactwa bizantyjskiego. Według legendy na jego wezwanie wytrysnęło tu źródło z wodą o właściwościach uzdrawiających. Nie można też pominąć zamku Kantara, twierdzy krzyżowców. Wybudowano ją około 630 m. n.p.m. w średniowieczu – dzisiaj zaś słynie jako punkt widokowy.

Karpaz – idylliczne plaże, bogactwo fauny i flory

Karpaz to również słynna Złota Plaża otoczona wydmami, która zachwyca drobnym jasnym piaskiem. To miejsce wprost wymarzone do chwil błogiego relaksu! Znaleźć tu można jednak znacznie więcej długich i niemal bezludnych plaż z drobnoziarnistym piaskiem. Mieszkańcy twierdzą, że trafiają się w nim… drobinki złota!

Zachwyca tu również różnorodność i piękno fauny oraz flory. Można spotkać m.in. żółwie, różne gatunki ptaków i dzikie osiołki w ich naturalnym środowisku. Nic w tym dziwnego, gdyż duża część półwyspu objęta jest ochroną i znajduje się na niej naturalny rezerwat przyrody. Z wielu miejsc roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki.

Wycieczki do Nikozji i Kyrenii

Nikozja
Nikozja

Nikozja słynie jako jedyna na świecie stolica podzielona na dwie części – północną i południową. Koniecznie należy udać się na tzw. „zieloną granicę”, zwiedzić mury weneckie, katedrę Św. Zofii – najstarszą perełkę sztuki gotyckiej, ujrzeć Bűyűk Han – dawną gospodę,. W Kyrenii zaś dużą atrakcję stanowią ruiny zamku Świętego Hilariona – to właśnie on stał się inspiracją dla twórców zamku w bajce „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. To wspaniała wycieczka dla miłośników zwiedzania – godny uwagi jest przede wszystkim zamek w Kyrenii, ale także ruiny opactwa, XIII-wieczny kościół i XV-wieczne malowidła.

Kyrenia
Kyrenia

Podczas wakacji na Cyprze Północnym nie zabraknie atrakcji ani dla miłośników aktywnego spędzania czasu, ani leniuchowania. Warto też wybrać się na zachodnie wybrzeże znane wśród turystów jako „Ogrody Cypru”. Można tu zobaczyć XIII-wieczny klasztor św. Mamasa i liczne zabytki z czasów prehistorycznych. Ogromne wrażenie robią ruiny greckiego miasta Soli, które Grecy wybudowali w VI w. p.n.e.

Artykuł opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours specjalizującym się m.in. w organizacji wakacji na Cyprze Północnym.