Zwiedziłeś już czeską Pragę i zastanawiasz się, co przywieźć ze sobą do domu, by jak najdłużej cieszyć się wspomnieniami z tego pięknego miasta? Szukasz wyjątkowych prezentów dla bliskich? Przedstawiamy 5 pomysłów na pamiątki z Pragi!

Przed opuszczeniem hotelu w Pradze nie zapomnij jeszcze o szybkich zakupach! Jakie pamiątki warto ze sobą przywieźć poza tradycyjnymi pocztówkami i magnesami?

Jakie pamiątki warto przywieźć z Pragi?
Jakie pamiątki warto przywieźć z Pragi?

1. Studentská i Lentilky, czyli czeskie słodycze

To propozycja nie tylko dla łasuchów! Czeskie słodycze na pewno zasmakują miłośnikom oryginalnych smaków. Czekolada Studentská – większa niż klasyczna tabliczka – jest po brzegi wypełniona orzechami, żelkami i suszonymi owocami. Występuje w wielu rodzajach, dzięki czemu każdy łatwo znajdzie swój ulubiony smak. Lentilky to z kolei czekoladowe cukierki w twardej, różnokolorowej polewie. Przypominają nieco M&M’sy, jednak każdy łasuch wyczuje różnicę w smaku. Co więcej – to Lentilky pojawiły się jako pierwsze – w 1907 roku, podczas gdy cukierki M&M’s dopiero w latach 40. XX wieku!

2. Kofola, czyli alternatywa dla Coca-Coli

Napój ten jest dostępny tylko w Czechach i na Słowacji, dlatego stanowi tam poważną konkurencję dla znanych na całym świecie Pepsi i Coca-Coli. Jest od nich nieco mniej gazowany i ma delikatnie cytrynowy posmak. Co ciekawe – czeski napój posiada o około 25% mniej cukru niż amerykańscy konkurenci.

Głównym składnikiem Kofoli jest syrop Kofo, składający się z: syropu owocowego, wody, cukru, karmelu, kwasku cytrynowego, kofeiny, barwnika i konserwantów.

Kofolę można kupić właściwie w każdym sklepie spożywczym w Pradze.

3. Krecik – narodowa czeska maskotka

Krecik – bohater czeskiej kreskówki – jest dziś rozpoznawany przez małych i dużych widzów na całym świecie. Filmy animowane z jego udziałem były bowiem emitowane w ponad 60 krajach! Nic dziwnego, że sympatyczne zwierzątko pojawia się na wielu czeskich gadżetach – od breloczków po kufle do piwa. Maskotka Krecika trafiła nawet… w kosmos! 19-centymetrowa zabawka poleciała z załogą promu Endeavour w jego ostatnią misję.

W Pradze maskotki Krecika są sprzedawane na wielu stoiskach z pamiątkami. Można znaleźć je także w sklepie z zabawkami Hamleys – miejscu, które powinien odwiedzić każdy, kto w głębi serca pozostaje dzieckiem i uwielbia od czasu do czasu oderwać się od dorosłego życia.

4. Starompramen, Kozel i inne czeskie piwa

Czesi piją rocznie około 160 litrów piwa na osobę. W kraju działa prawie 50 dużych i ponad 35 małych browarów, a chmielowy napój można kupić nawet w… restauracjach McDonald’s. Do najbardziej znanych czeskich piw należą: Kozel, Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser, Krušovice, Gambrinus i Primátor.

Warto również pamiętać o tym, że Czesi dużo większą uwagę niż do zawartości alkoholu przywiązują do nachmielenia napoju. Stąd na piwach zwykle podają stężenie ekstraktu chmielowego (10°, 12° itd.).

5. Reprodukcje obrazów Alfonsa Muchy

Alfons Mucha, pochodzący z Czech grafik i malarz, to jeden z najważniejszych reprezentantów nurtu secesji. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości są sylwetki kobiet otoczone kwiatami i liśćmi. W czasie pobytu w Pradze miłośnicy dzieł mistrza koniecznie powinni zajrzeć do Muzeum Alfonsa Muchy, a następnie poszukać pamiątek z grafikami jego autorstwa – biżuterii, ceramiki, a nawet koszulek i płóciennych toreb.

Materiał powstał we współpracy z siecią AccorHotels.