OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spacer po mieście najlepiej rozpocząć od dzielnicy gotyckiej. Jest tu najlepiej zachowana starówka z tamtych czasów w Europie. Jak wskazują liczne przewodniki, dzielnica gotycka w Barcelonie zwana również barri gòtic swoimi początkami sięga czasów rzymskich.

Barcelona dzielnica gotycka

Obecnie dzielnica gotycka w Barcelonie to najchętniej odwiedzany obszar gdzie miejsca, gdzie atrakcje turystyczne są na każdym kroku. Jedna z największych atrakcji tej dzielnicy to katedra w Barcelonie pod wezwaniem św. Eulalii (Niektórzy błędnie myślą, że katedrą miasta Barcelona jest bazylika Sagrada Familia autorstwa Antonio Gaudiego). W dzielnicy znajduje się również kościół Santa Maria del Pi, którego patronką jest matka boska sosnowa (w czasach rzymskich na tym terenie znajdował się sosnowy lasek stąd taka patronka tego kościoła). To również w tej dzielnicy znajdziemy kościół Sant Pastor i Sant Just, czyli najstarszy kościół Barcelony wzniesiony na resztkach dawnej świątyni rzymskiej poświęconej Poluxowi i Kastorowi. Niektórzy twierdzą, że była to świątyni kultu Mitrytów, których religia była dość popularna w tamtych czasach i rywalizowała z chrześcijaństwem o prym na tych ziemiach. To również ze względu na niewielką odległość od pobliskiego amfiteatru gdzie walczyli i ginęli pierwsi chrześcijanie, w kościele tym możemy zobaczyć studnię, gdzie byli on wrzucali po śmierci.

Nieopodal w sąsiedniej dzielnicy La Ribera znajduje się inny z Bardzo ważnych kościołów w Barcelonie, czyli kościół Santa Maria del Mar zwany nieraz katedrą ludzi ubogich.

Barri Gotic to obszar, bez którego Barcelona nie mogłaby być taka, jaką jest obecnie to nie tylko dzielnica, w której osiedlali się rzymianie czy gdzie zbudowano najważniejszy kościół w mieście to również dzielnica, w której od najdawniejszych czasów mieściła się siedziba władców regionu

dzielnica gotycka w Barcelonie pełna jest niesamowitych historii i tajemnic od czasów Rzymskich przez średniowieczne zabudowania, które zamieszkane były przez rycerzy templariuszy (obecnie niewiele z nich zostało, choć nadal są ślady ich obecności w Barcelonie w tamtych czasach) to również kolejne epoki, które może nie odcisnęły tak dużego znaczenia na tej części miasta, ale ślady np. Masonerii widoczne są tutaj cały czas!

Zwiedzając dzielnicę, odwiedzić należy Placa del Rei, czyli plac, na którym koncentrowało się życie polityczne średniowiecznej Barcelony. To tutaj oprócz pałacu królewskiego czy przypałacowej katedry znajdziemy inne ciekawe zabudowania z ówczesnej Barcelony. To również tutaj znajduje się przeniesiony kamień po kamieniu gotycki pałac, który obecnie stanowi muzeum historii miasta. Korzystają z jego ekspozycji, umieszczonej pod posadzką placu przeniesiemy się w czasie o ponad 2000 lat, aby zobaczyć szczątki i ruiny Barcelony romańskiej kiedy była niewielką osadą a poprzez mądrą politykę, jak i bardzo dobre umiejscowienie rozrosła się do sporych rozmiarów, stając się ważnym miastem na mapach europy! To również tutaj zobaczymy ruiny zabudowań z czasów średniowiecza kiedy miasto osiągnęło swoistego rodzaju panowanie, w basenie morza śródziemnego władając na wszystkich wyspach, które się na nim znajdują (np. Korsyka, Sardynia czy również Sycylia) czy część południowych Włoch lub Grecji. Ślady tej potęgo zobaczysz właśnie w muzeum historii miasta Barcelona – można tutaj uzyskać naprawdę wiele informacji o tamtym okresie! Kolejna z atrakcji, na którą warto zwrócić uwagę to wielka wieża znajdująca się ponad pałacem królewskim – to wieża króla Martina będąca zarazem najwyższym budynkiem ówczesnej europy! Na koniec naszych odwiedzin na Placa del Rey zwróćmy uwagę na niewielki domek znajdujący się pomiędzy kaplicą przypałacową a muzeum historii miasta. Ten najmniejszy dom w dzielnicy gotyckiej miał bardzo osobliwego lokatora. Był nim barceloński kat, który cieszył się tak złą reputacją, że nikt z mieszkańców miasta nie chciał go mieć za swojego sąsiada, stąd jego miejscem zamieszkania okazał się plac królewski. Dodatkowo kat miał pewien przywilej, mianowicie ze szczątków zabitych osób mógł wytwarzać wszelkiego rodzaju amulety, które następnie sprzedawał na lokalnym targu! Dziwne to były czasy ?

Udajmy się teraz na plac Sant Jaume, który jest dzisiejszym odpowiednikiem Placa del Rey. To tutaj znajdziemy budynki obecnej administracji. W ratuszu miejskim znajdującym się na placu ustanawia się prawo dla terenu miasta Barcelona, a po jego przeciwnej stronie znajdziemy Generalitat, czyli odpowiednik polskiego urzędu wojewódzkiego ustanawiając prawo w 4 prowincjach Katalonii (Barcelonie, Tarragonie, Geronie i Lejdzie). To swoistego rodzaju administracyjne serce Barcelony jest jednym z ważniejszych placów w mieście. To tutaj dla przykładu odbywają się liczne protesty i manifestacje w Barcelonie, które mają przypominać Madrytowi o dążeniu Katalończyków do niepodległości.

Na koniec poruszę kwestię, która dla wielu osób jest dość istotna podczas planowania swojego przyjazdu do tego niesamowitego miasta zwanego przez wielu – nie bez powodu – stolicą Morza Śródziemnego. Chodzi mianowicie o noclegi i miejsca, gdzie należy się zatrzymać podczas swojego pobytu. Większość z was zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania, bądź zakupienie noclegu w hotelu lub hostelu, których Barcelona ma naprawdę sporo – tak aby znajdował się on blisko, a nawet na samym starym mieście. Często słyszę, że zastanawiacie się, czy dobrym pomysłem nie jest wynajęcie noclegu tak, aby odległość od najważniejszych zabytków dzielnicy była jak najmniejsza a przez to, aby dało się do nich dojść na piechotę. Muszę rozwiać wasze wątpliwości! Pamiętajcie, że w Barcelonie licznie występujące zabytki znajdują się zarówno w dzielnicy gotyckiej (stąd nazwa Europejska stolica gotyku), ale również w innych częściach miasta wówczas gdy Barcelona rozbudowywała się podczas okresu modernizmu (stąd nazywana jest również stolicą modernizmu europejskiego) dlatego pomimo dzielnicy czy obszaru, które wybierzesz, aby spać i tak będzie trzeba przemieszczać się po Barcelonie! Pamiętaj również że tak naprawdę wszelkie noclegi powinny znajdować się na terenie miasta. Wówczas korzystając z bogatej sieci połączeń rozłożonej na całym obszarze, który zajmuje Barcelona, będziesz w stanie dostać się do wszystkich zabytków, które oferuje miasto! Barcelona jest bowiem jednym z najlepiej skomunikowanych obszarów nie tylko w Hiszpanii, ale i całej europie! Dlatego nie ma tak naprawdę znaczenia, w której części postanowisz się zatrzymać.

Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak tylko życzyć ci, abyś jak najszybciej odwiedził Barcelonę i zagłębiając się w zakamarki Barrio Gotico, odkrywał co niesamowitego, skrywa gotycka Barcelona.

Więcej informacji na temat miasta i odpowiedzi na pytanie barcelona co zobaczyć znajdziesz, odwiedzając portal odkrywcymiasta.pl. Pamiętaj również że Barcelona to miasto, które posiada naprawdę dużą liczbę zabytków wartych zobaczenia, dlatego swój urlop zaplanuj na odpowiedni do tego czas!

A gdy już będziesz w Barcelonie, to zapraszamy na wspólne odkrywanie starego miasta i spacer jego ulicami

Do zobaczenia!